Hoşgeldiniz :
Turkish English German French Arabic Felemenkçe Azerbaijani Bulgarian Chinese (Simplified) Czech Greek Italian Japanese Persian Portuguese Russian Spanish Swedish
PARSİYEL YÜK NASIL HESAPLANIR ?
 
Duyurular
Anket
Web sitemizi begendiniz mi ?

Evet
Hayir
Yorum Yok
Hava Durumu

İstanbul Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu En yüksek 16°C En düşük 5°C

--counter--
Ucuz Site

PARSİYEL YÜK NEDİR VE NASIL HESAPLANIR ?

- Parsiyel , kelime anlamıyla tüm olmayan , parça anlamına gelmektedir.  Nakliye sektöründe komple , parsiyel , proje ve ağır nakliyat gibi taşımacılık hizmetleri sunulur.  Aynı güzergâhta bulunan birbirinden farklı müşterilerin yüklerini , aynı kamyon, kamyonet veya tır ile taşıma lojistiğine parsiyel taşımacılık ya da parça eşya taşımacılığı denir. Parsiyel yük taşımacılığında temel amaç , aynı güzergâhta taşınması talep edilen yükleri , yük miktarı komple bir aracı doldurmasa bile , aynı araca yükleyerek taşıma maliyetini ekonomik bir seviyeye getirmektir.

- Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Taşımacılık sektöründe , taşınan yükün ağırlığı ile birlikte hacmi de oldukça önemlidir. Karayolu taşımacılığının içerisinde yer alan parsiyel taşımacılıkta hesaplamalar , metreküp, ağırlık ve lademetre hesap ölçütleri kullanılarak yapılır.

- Parsiyel yükün M3 hesaplaması, EN x BOY x YÜKSEKLİK x ADET  şeklindedir.

- 1 m3 = 333 kg

- 1 ton = 3 m3

- 1 ldm = 1750 kg

- Parsiyel Taşımacılık Türleri

- Karayolu: Yaygın olarak kullanılan bir nakliye türüdür. Kara araçları kullanılarak RUT planlamasına uygun şekilde dağıtım yapılır. Yükleme işlemi kapıdan veya depodan yapılır.

- Havayolu: Genel olarak parsiyel kargoların taşımaları yapılır. Yükleme işlemi havalimanı veya havaalanında yapılmaktadır. Yurtdışına taşınacak yüklerin gümrüklü olması gerekir.

- Denizyolu: Konteyner ve açık yük olarak taşıma seçeneklerini sunar. Yurtiçi taşıma yöntemlerinde fazla kullanılmaz. Türkiye’de limanlardan gümrüklü olarak gemiler parsiyel yükleri yüklerler.

- Demiryolu:  Pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Vagonun bir kısmını kiralama ile taşıma maliyeti oluşturulur ve sevkiyatlar bu şekilde gerçekleşir.